Eliaçık’ın Gericiliği!

​İhsan Eliaçık’ın açığını yakaladıklarına kanaat getirmişler. “Gerici Eliaçık” diyorlar.

Eliaçık, kendini sosyalist adlandıran çok kimseden ilericidir. “Gerici sosyalist” vardır ve “ilerici Müslüman” vardır. Tam tersi olduğu gibi.

Eliaçık, kendi diliyle şunu anlatıyor: “Darkafalı Müslüman olmak kadar darkafalı sosyalist olmak da mümkündür.” Yalan mı?

Peki Eliaçık’ın yanlışı yok mu? Son yanlışı, Pol Pot’u kötüleyen ezbere ram olmasıdır.Pol Pot, sosyalistlerin çoğunun da gönüllü mensubu olduğu “liberal evren”in şeytanıdır. Hangi önemli devrimci şeytanlaştırılmadı ki? Pol Pot’un hataları başka, liberal dünyanın afyon diliyle onu lanetlemek başkadır.

(Farklı  bir yaklaşım için bakınız: http://teorivepolitika.net/index.php/turkiyede-sol-ve-marksizm/item/609-pol-pot-ve-kizil-kmerler-emperyalist-anlatinin-disinda)

Militanlık, bizim “dinimiz”de yani Marksizmde kötü değil yüce bir şeydir. Devrimci bir dava uğruna “militan” olunmadan savaşılamaz

Tüm ateistler sevgi çiçeği değildir, Kuran “sevgi kitabı” olmadığı gibi. İslamın barış dini olduğu Eliaçık’ın yanlışıdır.

Ezilenlerin kurtuluş hakkını savunan bir İslamın ezme-ezilme dünyasında barışçı olması kadar “gerici” bir şey olamaz.

Ezilenlerin olduğu bir dünyada barışı öğütleyen bir Kuran’dan devrimcilik çıkmaz. Ezilen ancak savaşarak kurtulur.

Eliaçık, bu gerçeğe karşı ve Kuran’ın devrimci ayetlerine karşı, “ılımlı ateist”in “Barış dini İslam” anlayışına ram olmamalıdır.

Kuran’da barış da vardır savaş da. Devrimci İslam anlayışı ile karşı-devrimci IŞİD’e Kuran’ın savaşçı yönünü öne çıkarmak düşmüştür.

Mesele, Kuran’ın devrimci mesajını “Karşı-devrimci IŞİD”e bırakıp bırakmamaktır.

http://haber.sol.org.tr/toplum/ihsan-eliacikin-sasirtmayan-gericiligi-isidle-ateistleri-kiyasladi-207012

Teori ve politika dergisi okurları

Bunlar da hoşunuza gidebilir...